Ha valaki nincs tisztában vele, hogy mit is értünk árokásás alatt, azt ajánlom lapozza fel a képen látható úr 2006 óta elkövetett munkásságát. (Habár úgy tudom, DJ már a pre-őszödi időszakban is jól forgatta az ásót, de mivel személyes tapasztalatom ezzel kapcsolatban meglehetősen hiányos, maradok az elmúlt 2 év megítélésénél.)
Előfordulási területei: Népszava, Népszabadság, 168 Óra, Magyar Televízió. Utóbbinál hetente egyszer műsorvezetőként is megörvendezteti a nézőket. (Dobos Menyhért ilyenkor hol van?!...)
Munkásságának fő motívumai:
1. Az őszödi beszédet a jobboldal durván kiforgatta (szereti párhuzamba állítani Kövér László köteles beszédének szocialista interpretációjával), pedig annak alapvetően pozitív üzenete van.
2. Gyurcsány Ferenchez fogható államférfi csak egyszer állt Magyarország élén, mégpedig Antall József személyében (utóbbi politikai nagyságával - különösen az azóta eltelt időszak tükrében - én személyesen egyetértek, a párhuzam azonban véleményem szerint több mint méltatlan Antallra nézve)
3. Orbán Viktor, akiről egykoron könyvet is írt, egy személyben a kirekesztés, az antidemokrácia, az anti-parlamentarizmus és a populizmus megtestesítője.
Utóbbinak pedig már egyenes következménye, hogy Orbánnal szemben bármilyen eszköz megengedhető, hogy távoltartsák a hatalomtól. Az árokásásnak pedig éppen ez a lényege: folyamatos táptalajt szolgáltatni az effajta gondolkodásmód fenntartásához a nyilvánosság eszközével.
Debreczeni nem rég érte el árokásó pályafutása újabb csúcsát, amikor is a Népszabadságban megjelent "Horthy és Orbán" c. publicisztikájával lényegében önmaga paródiájává vált. Egy részlet az írásból, ami csodálatosan illusztrálja azt, amiről eddig beszéltünk:
"Talán elég ennyi, hogy belássuk: Orbán nem visszafelé tart az időben. Nem egy konzervatív, arisztokratikus parlamentarizmus, nem a múlt, nem a Horthy-rendszer felé. Hanem előre: egy, a modernség és az archaizmus félelmetes elegyét megvalósító populista-fundamentalista autokrácia felé. Amihez képest a Horthy-korszak kormányzati rendszere kedélyes, már-már idilli szisztémának tűnhet majd."
Előnye: rendszerváltáskor a jó oldalon állt
Hátránya: az objektivitásnak már a látszatát sem képes fenntartani
Hiszterométer: 9/10