"Nagyon hálás vagyok Slota úrnak, hogy kiborította a bilit" - mondta Tamás Pál szociológus, a Magyar Tudományos Akadémia Szociológia Kutatóintézetének vezetője egy legutóbbi kerekasztal beszélgetésen a magyar-szlovák konfliktusra reflektálva. És milyen igaza volt. Egy populizmus-radikalizmus csúcsszakértő csak benefitálhat abból ha Szlovákia jelenlegi kormányának magyargyűlölő és populista tagja támadja és ezzel felnagyítja országunk történelmi eredetű problémáit, illetve az extrémista csoportok megnyilvánulásait. A téma elkötelezett gurujaként lehet továbbra is kutatnia, mélyreható cikkeket írnia vagy szemináriumi prezentációkat kérnie arról, milyen ártalmas és káros a honi jobboldal, azaz a radikális újközép mert integrálta a veszélyes szélsőjobber és fasisztoid elemeket.
Tamás Pál amúgy egy igazi reneszánsz ember, gond nélkül elő tud adni a 2020-as jövőképről, a területfejlesztésről Bajnai Gordon oldalán és bizottsági elnökként jelentést írni a Vatikáni-szerződés felülvizsgálatáról Gyurcsány Ferenc felkérésére. Szakmai múltja és előmenetele feljogosítja arra, hogy majdnem minden társadalmi témában adekvát és fontos véleményt alkosson. A csallóközi projektől egészen a mai neopopulizmusig, Tamás az a professzor akit meg lehet kérdezni arról, mi a nagy helyzet. A helyzet pedig summázva az, hogy Orbán Viktor, Fico és Haider után a régió egyik legnagyobb populista márkamenedzsere, aki verbálisan radikalizálta a hagyományos jobboldalt. Ez a jelenség pedig minden szociálisan forró topikra kihat.
Elsősorban a cigánykérdésre. Amit természetesen a jobboldal, pontosabban a Jobbik generál, a vidéki cigányok már évek óta a nemzeti radikálisok hisztériakeltésének és provokációdesignjának az áldozatai. A radikalizálódás érinti még a melegeket is, mert ők a legkönnyebben támadható kisebbség és a szélsőjobbos városi gerillacsapatok ezt kihasználva esnek neki a tehetetlen homoszexuálisoknak. A legfrissebb pedig a magyar-szlovák ügy, ami szerinte azért eszkalálódott, mert Magyarországon békésen eltűrik a szélsőségeket és olyannyira hozzászoktak az újradikális közbeszédhez, hogy azt szinte észrevétlenül exportálják a szomszédos területekre.
Utóbbi kijelentése egyfajta paradigmaváltás első jele lehet, az elismert populizmuskutató ugyanis közös véleményplatformra került a szomszéd ország már említett főpopulistájával, Robert Fico-val aki szerint is épp a magyarok exportálják a nácizmust Szlovákiába.
Előnye: hülyéket kutat
Hátránya: lehet túl régóta
Hiszterométer: 7/10
Az utolsó 100 komment: